Mansur Yavaş’ın skandalına AK Parti’den tepki!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 2013 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti’deyken Yenimahalle-Şentepe teleferiğin yapımının durdurulması için dava açmıştı.

Mahkeme teleferiğin, imar planının iptaline ve bu açıdan yeni bir düzenleme yapılana dek işletmesinin süresiz olarak kapatılmasına hükmetti. Ancak yönetimi devralan CHP’li Mansur Yavaş karara uymadı, teleferiği çalıştırmayı devam etti.

5 YILDIR UYULMAYAN MAHKEME KARARINI BAHANE ETTİLER

Antalya’da teleferik kazısı meydana geldi. Kaza sonra Ankara Büyükşehir yönetimi paniğe kapıldı. Yenimahalle-Şentepe teleferiği başkentlilere zamandan ve paradan büyük avantaj sağlıyor. Yönetim belediye meclisinde yapılacak bir imar plan değişikliği ile mahkeme kararı yerine getirme ve teleferiği işletmek yerine işin kolayına kaçtı. Beş yıldır uyulmayan mahkeme kararını bahane etti, Yenimahalle-Şentepe teleferiğini bir türlü işletemedi. EGO pes etti. Başkentlilerin ulaşımını kolaylaştıran teleferik, 5 yıldır uyulmayan mahkeme kararı bahane gösterilerek tamamen kapatıldı.

AK PARTİLİ İSİMLERDEN TEPKİ

Yılan hikayesine dönen Yenimahalle Şentepe teleferik hattını AK Partili isimler gündeme getirdi. 5 yıldır hukuksuz çalıştırıldığı ortaya çıkmıştı. Antalya faciası sonrası alınan ani karar ile kapatılan teleferiğin vatandaşın hizmetine verilmemesi ve kaderine terk edilmesine AK Parti’den tepki gecikmedi. ABB AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Yalçın, ABB Ak Parti Grup Sözcüsü Fatih Ünal, AK Parti ABB Meclis Üyesi Arif Yağcı ile AK Parti Yenimahalle Belediye Meclis Üyeleri Ekrem Yüce, Metin Çeken sert tepki gösterdi.

Mansur Yavaş’ın Teleferik algısını mimarlar odası bozdu. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Mansur Yavaş idaresindeki yanlış yönetimi sayesinde Ankara’da bozulan metrolar, yolda kalan otobüsler, en ufak yağışta su basan alt geçitler yetmezmiş gibi şimdi de kapatılan Yenimahalle Şentepe teleferik hattı yılan hikayesinde döndü. 5 yıldır hukuksuz çalıştığı ortaya çıkan Şentepe teleferiği Antalya faciası sonrası alınan ani karar ile kapatıldı.

“DERHAL MECLİS GÜNDEMİNE GELMELİYDİ”

Bu karar sonrası Ankara siyasetindeki AK Partili isimlerden tepkiler gecikmedi. ABB AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Yalçın açıklamalarda bulundu. Vatandaşın hizmetine ilişkin her türlü çalışmaya hazır olduklarını vurgu yapan Yalçın, “Yenimahalle Teleferiği’nin inaktivitesi, vatandaşı oldukça zor durumda bırakmaktadır. Yargı kararlarına istinaden mevcut planlamalarda sapmalar varsa, derhal bu hususlar yeniden değerlendirilmeli ve Teleferik Hattı’nın tekrar faaliyete geçirilmesi gündeme alınmalıdır. 5 yıldır yargı kararına neden uymadın? Sistemin düzenli bakımların düzenlenmesi hayati öneme sahiptir. Aksi takdirde, Antalya gibi örneklerde yaşanan talihsiz olaylar kaçınılmaz hale gelebilir. Mansur Yavaş ve ekibi bu işi da başaramamıştır. Yargı kararları, sorunu çıkmaza sürüklemiştir. Sorumluluk Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Bu teleferik sistemleri uzun süreli durduğunda büyük hasarlar oluşur. Kabinlerin uzun süre çekici halat üzerinde hareketsiz kalması çekici halata çok zarar verir. Rüzgarda salınan kabinleri tutan klemensler çekici halatın tellerinde kırılmalara sebep olur. Halatın ekonomik ömrü çabuk dolar. Bir an evvel Mansur Yavaş, teleferikle ilgili çalışmayı meclise getirmelidir. Vatandaşımızın mağduriyetini çözmelidir. Biz AK Parti grubu olarak sorunun çözümüne hazırız. Teleferik bir an önce açılarak vatandaşın hizmetine girmelidir insanlarımız çile çekmemelidir.” “ANTALYA’DAKİ GİBİ BİR FACİA KAÇINILMAZ HALE GELEBİLİR”

ABB AK Parti Keçiören Meclis Üyesi Grup Sözcüsü Fatih Ünal da tepki gösteren bir diğer isim oldu. Ünal, yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: 

“Yenimahalle Teleferiğinin kapalı olması hemşerilerimizi oldukça mağdur etmektedir. Mahkeme Kararına istinaden planlara aykırılık varsa derhal yeniden plan yapılarak bölgeye faydası olan Teleferik Hattı yeniden hizmete açılmalıdır. Yapısal sıkıntılar varsa bir an önce giderilmelidir. Teleferik hatları ülkemizde de, başka ülkelerde de sıklıkla kullanılan bir taşıma aracıdır. Yapısal problemleri giderilmeli, periyodik bakımları düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde örneğini Antalya’da gördüğümüz facialar kaçınılmaz hale gelir.”

SORUNUN ÇÖZÜM MAKAMI ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİDİR

Son 5 yıldır bu konu gündemimize olumsuzluklarla gelmiştir. AK Parti döneminde verimli bir hat kullanılan Yenimahalle Teleferik hattı Ankara’nın yüksek bir mevkisinde bulunan Şentepelilerin ulaşımını kolaylaştırmak için yapılmıştır. Bu hattın bu dönemde randımanlı olarak çalıştırılamaması Mansur Yavaş ve ekibinin iş bilmezliği nedeniyledir. Mahkeme kararı işin tuzu biberi olmuştur. Zaten randımanlı çalıştırılamayan hattın iptali ile sorun rafa kaldırılmış gözükmekte ise de Bölge insanının Merkezlere ulaşımında yaşanan problemler daha da artmıştır. Vatandaşlarımız ulaşım problemlerin ivedi olarak çözülmesini beklemektedir. Sorunun çözüm makamı Ankara Büyükşehir Belediyesidir.”ŞENTEPELİ VATANDAŞ MAĞDUR

AK Parti Yenimahalle Belediye Meclis Üyesi Metin Çeken ise, “Yenimahallemiz için oldukça önemli olan bir ulaşımın ABB’nin iş bilmezliği ve sistemi işletememesi vatandaşımızın kolay ve rahat ulaşımını aksatmıştır. Mansur bey bahane yerine çözüm üretmelidir. Biz elimizi taşın altına koymaya hazırız, vatandaşlarımız için ne yapmak gerekiyorsa onu yapacağız. Şentepeli vatandaşlarımız için çok önemli olan ulaşım hakkını geri alacağız ve bir an önce hizmete sokacağız. Bölge halkının merkeze ulaşımında yaşanan sıkıntılar artmıştır. Otobüsler zaten yetersiz insanlar üst üste gidiyor. Vatandaşlar, sorunun bir an önce çözülmesini ve ulaşımın sağlanmasını talep etmektedirler. Bu noktada, sorumluluk Ankara Büyükşehir Belediyesi’nindir. Teleferik Hattı’nın yeniden faaliyete geçirilmesi veya alternatif çözümler bulunması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı. 

“TELEFERİK DE ANKAPARK GİBİ ZİYAN OLACAK”

Teleferik yerine konulan ring otobüslerini de eleştiren Çeken, “Şentepe’nin ring otobüsleri tıklım tıklım dolu. Dolmuş deseniz yine aynı. Teleferik pratik oluyordu. Yapılmış olanı geliştirip hizmete devam edilmeliydi, teleferik de AnkaPark’ta ziyan olacak. Büyükşehir Belediyesi yeni proje üretmek yerine var olanları işletemiyor. Ankara ileri gideceğine hep geriye gidiyor. Teleferik zaten hizmet vermiş eksik yerleri ve bakımı yapılabilirdi, o zaman da mahkemenin kapatmak için nedeni olmazdı. Mansur Yavaş geldiğinden beri doğru düzgün çalışmadı, ilk işi zam yapmak oldu öyle olmasına rağmen insanların hizmetine açamadı. Yenileyip veya geliştirip halka sunmak varken sırtını döndü teleferiğe” şeklinde konuştu.

“BIRAKIN YENİSİNİ YAPMAK, YAPILANI İŞLETME KABİLİYETLERİ YOK”

AK Parti Yenimahalle Belediye Meclis Üyesi Ekrem Yüce, “Mansur yönetiminde CHP zihniyetinde ABB, maalesef ak parti eserlerini talan ve ziyan etmektedir. Önceki dönem Ankara mimarlar odası yönetimi de bu anlayışın başka bir tarafı idi. ABB’nin melih bey ve döneminde yapılan tüm AK Parti eserlerinin bırakın yenisini yapmak, yapılanı işletme kabiliyetleri yoktur. Teleferik yapıldığı dönemde tüm hukuk mevzuat prosedürleri tamamlanmış bir eserdir. ABB’nin beceriksizliği ve çapsızlığına hukuki kılıf bulmaya çalışmak acizliktir.” sözlerini kullandı.

“JET HIZIYLA MEVZUATA UYGUN İMAR PLANI HAZIRLAYIN” 

AK Parti ABB Meclis Üyesi Arif Yağcı, ise “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bahse konu alanda yaptığı imar planı mevzuata uygun değil ise çoğunluğu CHP’de olan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin jet hızıyla mevzuata uygun imar planı hazırlayarak Teleferik hattını yeniden hizmete açması gerekmez mi? Çünkü kapatılan teleferik hattının halatları paslanıp çürüyecektir. Yenimahalle ilçesine yeni bir çehre kazandıran teleferik hattı atıl hale gelecek ve yapılan bu güzel yatırım çöp olacak. Mansur Yavaş ve CHP mantığı bırakın yeniden yapmayı, hazır çalışan bir sistemi bile çalışır halde tutamamaktadır. Madem çalıştırmayacaktınız neden ağır bakımları yapılıyor diyerek 26 milyon lira para harcadınız. AnkaPark’ı bu şekilde mahkemeye vererek çürümeye terk etmediler mi? Sayın Mansur Yavaş, bir Ankaralı olarak amblemden memnunum, trafik sorunum var, suyum pahalı, kullandığım teleferik kapatıldı, Şentepe’den Şehir Hastanelerine otobüs hattı yok veya çok uzak. Her yağmurda sitemin önünü su basıyor. Bunlarla ilgilenmeniz gerekirken siz gidin Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesinde miting yapın.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir