Nike düşüşte hisseler tepetaklak

Nike’ın satışları geçen yıl %1 arttı ve geçen çeyrekte sabit kaldı. Şirket, klasik markalarının yavaşlaması ve Nike’ın çevrimiçi pazarda zorluklarla karşılaşması nedeniyle satışların önümüzdeki çeyrekte %10 düşeceğini tahmin ediyor.

Şirket son yıllarda mallarını sattığı geleneksel perakendecilerin sayısını azaltırken, özellikle çevrimiçi olmak üzere doğrudan kendi kanalları üzerinden büyümeye yöneldi. Nike, toptan ortakları aracılığıyla elde edebileceğinden iki kat daha fazla karı, kendi web sitesi ve fiziksel mağazaları aracılığıyla mal satarak elde edebileceğini söyledi.

Nike, kaynaklarını, pazarlamasını ve en iyi ürünlerini yalnızca Dick’s Sporting Goods ve Foot Locker gibi belirli 40 perakende ortağına odaklayacağını duyurdu.

Ancak bu değişiklik Nike’ın satışlarına zarar verdi. Nike o zamandan beri başlangıçta kestiği perakendecilerden bazılarını geri getirdi.

Nike işi çok ileri götürdü ve üçüncü taraf perakendecilerin önemini hafife aldı. GlobalData Retail analisti Neil Saunders müşterilere yazdığı bir notta, “Bu geri çekilme, perakendecilerin diğer markalarla daha yakın ortaklık kurmasının kapısını açtı” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir